субота, 13. август 2011.

'Muljanje' oko sendvič panela za izgradnju hala




Već decenijama se obmanjuju arhitekte, građevinari i dr. tendencioznim pričama i prigodnim 'papirima' - nalazima laboratorija i sl. o ponašanju panela na dejstvo požara.


Prvo da se istakne da je panel kompozitni materijal a tretira se i kao element konstrukcije a nikako kao konstrukcija!
To je naročito važno u domenu bezbednosti od požara u kojoj je standardizacijom načinjen red i u definicijama - koje su karakteristike materijala, a koje konstrukcija ...e tu je razlika suštinska.
Materijali su gorivi ili negorivi (i za tu najgrublju podelu postoji poseban standard- i u Srbiji isti SRPS EN ... ) a za konstrukcije se govori o otpornosti na požar (sa nekoliko kriterijuma koje treba zadovoljiti i to u nekom od standardnih vremena - po novom EN standardu su to 10 15,20, 30, 45, 60, 90, 120, 180 i 240 min .. usvojeno i kao SRPS EN...
Za elemente u vidu ploča /dakle i panele/ se primenjuje niz ispitivanja 'reakcije na dejstvo požara' a osnovni test je SBI test (i to je usvojeno kao SRPS EN ....)

U Srbiji još nije ažurirana relevantni standard (SRPS U.J1.240) niti su stavljeni van snage stari standardi o nekim ispitivanjima koji su za ovo važni ..pa i konfuzni SRPS U.J1.092.

Oko toga počinje 'muljanje' naročito za nove sendviče sa ispunom od penastih fenolnih smola.
Da li vas ovo uopšte interesuje? Ako se bilo ko javi i potvrdi ... pa da nastavim i dopunim...


1 коментар:

  1. Mene ova tema zaista interesuje. Počeo sam da istražujem o ponašanju sendvič panela u požaru i iščitavanjem različite literature dolazim do potpuno oprečnih informacija. Pošto su me najviše interesovali paneli sa ispunom od poliuretana, koncentrisao sam se na njih. U nekim "Elaboratima" govori se kako je PUR samogasiv materijal koji ne kaplje pri gorenju, a zbog malog pož.opterećenja ne doprinosi povećanju štete od požara, dok u nekim drugim kažu kako ovaj materijal može doprineti brzom i nepredvidivom širenju požara. E sad...šta je istina?

    ОдговориИзбриши